YURT DIŞI BİRİM KİRA DESTEĞİ

Yurt Dışı Birim Kira Desteğinin Amacı Nedir?

Bu destek kapsamında, şirketlerin Türkiye’de üretilen ürünlerin pazarlandığı yurt dışı birimlerinin kira giderleri desteklenmektedir.

Ticaret Bakanlığınca Yurt Dışı Birim Kira desteği vermesinin arkasındaki amaç, şirketlerin yurt dışı pazarlara daha rahat girebilmeleri, yurt dışı pazarlarda tutunmaları, ihracat ürünlerini kendi imkanlarıyla doğrudan müşterilerle buluşturarak ürünün marka değerini ve satılan üründen elde edilen katma değerin artırılmasıdır.

Yurt Dışı Birim Kira Desteğine Kimler Başvurabilir?

Yurt dışı birim kira desteğinden Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş,  ihracatçı  birliğine  üye şirketler yararlandırılmaktadır.

Yurt Dışı Birim Kira Destek Unsurları Nelerdir?

Yurt dışı birimlerin (mağaza, depo, ofis/paylaşımlı ofis, sergi/teşhir salonu, ürün teşhir serası/tarlası veya reyon/raf/dekorasyonlu köşe/kiosk/stant ile üzerine bina yapılmak üzere kiralanan arsa) kira giderleri destek kapsamındadır.

Şirketler kira gideri desteğinden her bir ülke için en fazla 4 yıl yararlandırılır. Bir şirket en fazla 25 birim için kira desteğinden yararlanabilir.

Türkiye’deki ana şirket doğrudan birim açabileceği gibi yurt dışında faaliyet gösteren şirketi veya şubeleri de birim açabilir. Bu durumda yurt dışındaki şirket ile Türkiye’deki ana şirket arasında organik bağın olması gerekir.

Yurt dışı birim kira desteğinden yararlanan birimlerde, Türkiye’de üretilen ürünlerin pazarlanması gerekir. Şirketlere verilecek yıllık destek tutarı ilgili ülkeye yapılan yıllık ihracatının yarısından fazla olamaz.

Bakanlık yurt dışı temsilcisi, birimin destek kapsamına alınma başvurusunda ve destek devam ettiği sürece her destek yılı bitiminde yerinde inceleme yaparak DYS üzerinden değerlendirmesini ilgili incelemeci kuruluşa iletir. Yerinde inceleme, düzenlendiği tarihten itibaren her yıl güncellenir.

Yurt Dışı Birim Kira Desteği  Üst Limiti Nedir?

Destek oranı %50 olarak belirlenmiştir. Hedef ülkelerde gerçekleştirilen kira harcamalarında ise destek oranı %70 olarak uygulanacaktır.2024 yılı itibarıyla yurt dışı birim kira yıllık destek üst limiti birim başına yıllık 5,591,174 TL’dir.

Solvitech Proje Danışmanlık Hizmeti

Solvitech Proje olarak Yurt Dışı Birim Kira destekleri konusunda başvuru dosyasının hazırlanması, başvuru ve onay sürecinin yönetimi ve Yurt Dışı Birim Kira desteklerinden maksimum oranda faydalanmanız konusunda sizlere uçtan uca danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Ticaret Bakanlığı desteklerine ilişkin her türlü sorunuz için aşağıdaki formdan talep oluşturabilir, uzmanlarımızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

    Yıldızlı alanlar zorunludur.