YURT DIŞI TANITIM DESTEĞİ

YURT DIŞI TANITIM DESTEĞİ

Yurt Dışı Tanıtım Desteğinin Amacı Nedir?

Ticaret Bakanlığı tarafından türk şirketlerinin uluslararası pazarlarda markalarını tanıtabilmeleri, hali hazırda ihracat yaptıkları uluslararası pazarlarda bilinirliklerini ve mevcut pazar paylarını arttırmalarını teşvik etmek ve desteklemek amacıyla yurt dışı tanıtım desteği verilmektedir.

Yurt Dışı Tanıtım Desteğine Kimler Başvurabilir?

Yurt dışı tanıtım desteğinden Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş,  ihracatçı  birliğine  üye şirketler yararlandırılmaktadır.

Yurt Dışı Tanıtım Destek Unsurları Nelerdir?

Şirketlerin Türkiye’de üretilen Türk menşeli  ürünleri ilgili olarak yurt dışına yönelik olarak gerçekleştirilen reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin giderler desteklenir.

Yurt Dışı Tanıtım Desteği  Üst Limiti Nedir?

2024 yılı itibarıyla;

Yurt dışı birimi bulunan şirketlerin, Türkiye’de üretilen ürünler ile ilgili yurt dışında gerçekleştirilen tanıtım ve pazarlama giderleri; %50 oranında ve yurt dışı birimin bulunduğu her bir ülke için yıllık 6,989,354 TL‘ye kadar yurt dışı birimin bulunmadığı ülkeler için yıllık toplam 6,989,354  TL‘ye kadar desteklenir.

Yurt dışı biriminin bulunmadığı ülkelere Türkiye’ de üretilen ürünlerle ilgili olarak yurt dışında gerçekleştirilen tanıtım ve pazarlama giderleri, yurt içi marka tescil belgesi bulunması ve tanıtım yapacağı ülkede marka tescil belgesine sahip ya da marka tescil için başvurulmuş olması koşuluyla %50 oranında ve yıllık en fazla 11,183,893 TLye kadar desteklenir.

Tanıtımın yönelik olduğu ülkenin hedef ülkeler listesinde yeralması halinde destek oranına %20 oranında ilave uygulanır.

Solvitech Proje Danışmanlık Hizmeti

Solvitech Proje olarak Yurt Dışı Tanıtım destekleri konusunda başvuru dosyasının hazırlanması, başvuru ve onay sürecinin yönetimi ve Yurt Dışı Tanıtım desteklerinden maksimum oranda faydalanmanız konusunda sizlere uçtan uca danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Ticaret Bakanlığı desteklerine ilişkin her türlü sorunuz için aşağıdaki formdan talep oluşturabilir, uzmanlarımızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

 

    Yıldızlı alanlar zorunludur.