YURT İÇİ FUAR DESTEĞİ

Yurt İçi Fuar Desteğinin Amacı Nedir?

Ticaret Bakanlığı Türkiye’de ticaretin gelişimine destek olmak amacıyla çeşitli destek programları sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yurt içi fuar desteğidir. Türk şirketlerinin yerel pazarda daha geniş kitlelere tanıtmak, iş birlikleri sağlamak, ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla yurt içi fuarlara katılımını teşvik eder.

Yurt İçi Fuar Desteğine Kimler Başvurabilir?

Yurt içi fuar desteğine Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş, ihracatçı birliğine üye şirketler başvuruda bulunabilir.

Yurt İçi Fuar Destek Unsurları Nelerdir?

2024 yılı itibarı ile yurt içi fuar katılımcısının fuar alanı kirası, stant yapımına ilişkin harcamaları, özel stand tasarımı, konstrüksiyonu, kurulumu ile raf, ışıklandırma, halı, masa ve sandalyeye ilişkin harcamaları %50 oranında ve fuar başına 222,472’TL’ye kadar desteklenmektedir.

Yurt içi fuar katılımcıları bir takvim yılı içerisinde başlayan azami 3 fuar katılımı için destek alabilmektedir.

Destekten faydalanabilmesi için asgari 9 metrekare genişliğinde stant ile katılım sağlanması ve Fuarda sergileyeceğiniz ürünlerin Türk menşeli olması şarttır.

Yurt içi fuarın bitiş tarihini müteakip en geç üç ay içerisinde; Ticaret Bakanlığı’nca başvuru mercii olarak belirlenen İBGS’ye DYS üzerinden yapılır.

Ticaret Bakanlığı Yurt içi fuar desteğine katılım sağlayacak şirketler için herhangi bir ön başvuru ya da ön onay işlemi bulunmamaktadır.

Hangi Fuarlar Destek Yurt İçi Fuar Desteği Kapsamındadır?

Desteklenen yurt içi fuar listesi her yıl ticaret bakanlığı sitesinde yayınlanır. 2024 yılı desteklenen yurt içi fuarlar listesi için tıklayınız
.

Ticaret Bakanlığı Yurt İçi Fuar Desteği İle KOSGEB Yurt İçi Fuar Desteği Arasındaki Fark Nedir?

KOSGEB’in sağladığı yurt içi fuar desteğinden KOSGEB işletme geliştirme desteğine başvurmuş şirketler yararlanabilir.

KOSGEB işletme geliştirme desteği hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Solvitech Proje Danışmanlık Hizmeti

Solvitech Proje olarak yurt içi fuar destekleri konusunda başvuru dosyasının hazırlanması, başvuru ve onay sürecinin yönetimi ve yurt içi fuar desteklerinden maksimum oranda faydalanmanız konusunda sizlere uçtan uca danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Ticaret Bakanlığı desteklerine ilişkin her türlü sorunuz için aşağıdaki formdan talep oluşturabilir, uzmanlarımızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

    Yıldızlı alanlar zorunludur.