YURT DIŞI MARKA TESCİL DESTEĞİ

Yurt Dışı Marka Tescil Desteğinin Amacı Nedir?

Yurt dışı marka tescil desteği Ticaret Bakanlığı tarafından türk markalarının dünyanın herhangi bir ülkesindeki tescil ettirilme ve korunmasına ilişkin giderlerinin desteklenmesi amacını taşır.

Yurt Dışı Marka Tescil Desteğine Kimler Başvurabilir?

Yurt dışı marka tescil desteğinden Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş,  ihracatçı  birliğine  üye şirketler yararlandırılmaktadır.

Yurt Dışı Marka Tescil Destek Unsurları Nelerdir?

Yurt dışı marka tescil desteği  kapsamında şirketlerin yurt içi marka tescil belgesine sahip oldukları markalarının;

·         Yurt dışında tescil ettirilmesine ilişkin marka/patent bürosu hizmet, danışmanlık giderleri,

·         Markanın o ülkede başka bir şirket adına tescil ettirilip ettirilmediğine ilişkin olarak yapılacak araştırma, inceleme,avukatlık ile ilgili bütün zorunlu giderleri ,

·         Yurt dışında tescil ettirilmiş markaların korunmasına ilişkin avukatlık giderleri

destek kapsamında 4 yıl boyunca %50 olarak karşılanır.

Yurt dışı marka tescil başvurusunun desteklenebilmesi için yurt dışı marka tescil başvurusunun yapılmış olması yeterlidir.

Yurt içi tescili ile yurt dışı marka tescil başvurusunun aynı şirket adına olması ve ilk tescilin yurt içinde gerçekleşmiş olması gerekir.

Yurt Dışı Marka tescil  Destek Üst Limiti Nedir?

2024 yılı itibarıyla şirketlerin yurt içi marka tescil belgesine sahip oldukları markalarının yurt dışında tescili ve korunmasına ilişkin giderleri, %50 oranında ve yıllık en fazla 2,096,497 TL‘ye kadar desteklenir.

Marka tescil faaliyetinin birden fazla ülkeyi kapsaması durumunda, söz konusu ülkelerin tamamının hedef ülkelerlistesinde yer alması halinde ilave destek oranı (+20) uygulanır.

Solvitech Proje Danışmanlık Hizmeti

Solvitech Proje olarak yurt dışı fuar destekleri konusunda başvuru dosyasının hazırlanması, başvuru ve onay sürecinin yönetimi ve yurt dışı fuar desteklerinden maksimum oranda faydalanmanız konusunda sizlere uçtan uca danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

 

Ticaret Bakanlığı desteklerine ilişkin her türlü sorunuz için aşağıdaki formdan talep oluşturabilir, uzmanlarımızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

    Yıldızlı alanlar zorunludur.