YURT DIŞI FUAR DESTEĞİ

Yurt Dışı Fuar Desteğinin Amacı Nedir?

Ticaret Bakanlığı tarafından türk şirketlerinin uluslararası pazarlara girmeleri, hali hazırda ihracat yaptıkları uluslararası pazarlarda tutunmaları ve mevcut pazar paylarını arttırmalarını teşvik etmek ve desteklemek amacıyla yurt dışı fuar desteği verilmektedir.

Yurt Dışı Fuar Desteğine Kimler Başvurabilir?

Yurt dışı fuar desteğinden Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş,  ihracatçı  birliğine  üye şirketler yararlandırılmaktadır.

Yurt Dışı Fuar Destek Unsurları Nelerdir?

Ticaret Bakanlığı tarafından şirketlerin yurt dışında düzenlenen fuarlara katılımlarına yönelik olarak; yer kirası, nakliye, ulaşım ve standa ilişkin giderler esas alınarak metrekare bazlı belirlenen desteğe esas tutar üzerinden destek sağlanmaktadır.
Fuarda sergileyeceğiniz ürünlerin Türk menşeli olması şarttır.

Yurtdışı fuar desteği başvuru süresi ise fuardan sonra 3 aydır. 

Yurt Dışı Fuar Destek Üst Limiti Nedir?

Desteğe esas tutar %50 oranında hesaplanmaktadır.  Eğer fuar hedef ülkelerden birindeyse %50’ye ek olarak %20 ilave olarak %70 oranında destek sağlanmaktadır.

Şirketler metrekare bazında belirlenen ‘desteğe esas’ tutar çerçevesinde, 2024 yılı için sektörel nitelikli fuarlarda 698,317 TL’ye, prestijli fuarlarda ise 2,096,497 TL’ye kadar desteklerden yararlanabilmektedir.

           Örnek:

           Fuar Standı = 25 m²

           Bakanlığın o fuar için belirlediği metrekare ücreti = 500 TL

           Destek Konu Miktar = 500*25= 12.500 TL

 

Hangi Fuarlar Destek Yurt Dışı Fuar Desteği Kapsamındadır?

2024 yılı itibarı ile Ticaret Bakanlığınca desteklenen;

-genel nitelikli yurt dışı fuarlar listesi için tıklayınız.

-prestijli fuar listesi için tıklayınız.

Solvitech Proje Danışmanlık Hizmeti

Solvitech Proje olarak yurt dışı fuar destekleri konusunda başvuru dosyasının hazırlanması, başvuru ve onay sürecinin yönetimi ve yurt dışı fuar desteklerinden maksimum oranda faydalanmanız konusunda sizlere uçtan uca danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Ticaret Bakanlığı desteklerine ilişkin her türlü sorunuz için aşağıdaki formdan talep oluşturabilir, uzmanlarımızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

    Yıldızlı alanlar zorunludur.